Youtube'dan Tartışılacak Karar! Sansür mü değil mi?


Hepimizin her geçen gün ilgisini çeken ve artık onsuz bir dünyanın eksik olacağını düşündüğümüz YouTube geçmiş yıllarda Google'ın satın almasıyla müthiş bir yükselişe geçmişti.

Artık günümüzde bir çok kişi için bilgisayar demek internet demek ve internet demek de Youtube, Facebook, Twitter gibi sosyal medya ağları demek. Bu tür siteler anlık yavaşlama yaşadığı anda bile internette büyük bir sükse oluşuyor.

PEKİ YOUTUBE'DA NE DEĞİŞTİ
Özellikle sosyal medya denildiğinde "özgürlük" kelimesinin aklımıza geldiği bu günlerde YouTube devrim gibi bir karar almış bulunuyor. Bir nevi "Özgürlük" kısıtlaması gibi görünen bu uygulama aslında Youtube içerik üreticileri için bir uyarı niteliğinde. Şöyle ki; küfür, şiddet ve cinsellik içeren videolardan o videoyu yayınlayan kişi para kazanamayacak! Bu uygulama youtuberları artık her yaşa uygun video hazırlamaya iten bir uygulama olacağı kesin. Ve günümüzde videolara erişimin artık her yaş için çok kolay olduğunu varsayarsak çok da yerinde bir uygulama olduğuna inanıyorum.

Ortada bir zorlama yok ve yine belirgin bir sansür anlayışı da yok. Tek yapılan şey bu tür içerik üreticilerinin sayısını azaltmak ve küfür, cinselliği kullanarak amacı sadece çok izlenip para kazanmak olan, topluma bir şey katma amacı gütmeyen videoların türemesini; kısaca trollüğü en aza indirmek.

Peki bu tür videolar üzerinden youtuberların para kazanmasının engellenmesi hakkında sizler ne düşünüyorsunuz?

SONRAKİ
« ÖNCEKİ
ÖNCEKİ
Next Post »